„Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania Biblii”
przeprowadzonego w roku szkolnym 2017/2018
9 kwietnia 2018 roku

W dniu 9 kwietnia 2018 roku odbył się w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie „Wojewódzki  Konkurs Pięknego Czytania Biblii”. Organizatorem konkursu był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie reprezentowany przez panią dr Bożenę Szczurek oraz Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie.
Do konkursu przystąpiło 16 zespołów uczniowskich z 13 szkół ponadpodstawowych z województwa warmińsko – mazurskiego. W ramach przesłuchania konkursowego zespoły uczniowskie czytały wybrany przez siebie, jeden z czterech fragmentów Ewangelii wg św. Jana:
J  1, 19 - 39  Świadectwo Jana Chrzciciela
J  3, 1-21      Nikodem
J  4, 1-26      Jezus i Samarytanka
J  20, 1-18    Maria Magdalena, Piotr i Jan przy grobie

Jury konkursowe obradowało w  składzie:
1.   Przewodniczący ksiądz dr Paweł Rabczyński – pracownik naukowy Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, biblista
2.    Dr Bożena Szczurek - nauczyciel religii, doradca metodyczny Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
3.    Halina Kotlińska – z-ca dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olsztynie, nauczyciel języka polskiego
4.    Maria Paczkowska –  była nauczycielka języka polskiego,  literaturoznawca
5.    Siostra Damaris - Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

Jury oceniało  wystąpienia uczestników  pod względem:
•    techniki czytania
•    sposobu interpretacji
•    ogólnego wyrazu artystycznego czytanego tekstu..

Werdykt jury:

I miejsce  –  Zofia Powalisz, Wiktoria Zalewska, Bartosz Ziółkowski - Bursa Nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
II miejsce – Agnieszka Kowalczuk,  Julia Lisowska Barbara Makarewicz,   Ewelina Klukas, Anna Ręczkowska – Zespół  Szkół Ogólnokształcących w Ornecie
III miejsce - Ewelina Banaszek, Wiktoria Brzozowska, Anna Wołodźko -  Zespół Szkół w Dobrym Mieście

Wyróżnienia:

Klaudia Zejer,  Barbara Wieczorek, Tomasz Wojnowski - III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie
Mateusz Kania - Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie
Wiktoria Konatowska, Katarzyna Turulska, Cyprian Liński  - Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie

Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za udział w „Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania Biblii”. Gratulujemy wszystkim, a w szczególności laureatom pięknych interpretacji tekstu biblijnego. Gratulujemy także dyrektorom szkół i placówek oświatowych wspaniałych nauczycieli i uczniów podejmujących odważnie nowe wyzwania edukacyjne.

Konkurs uświetnił występ zespołu młodzieżowego ze Szkoły Podstawowej Nr 311 w Olsztynie.

Olsztyn, 2018 – 04 – 12
oprac. Maria Wiśniewska, Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie