w m logo
Instytucja Samorządu
Województwa
Warmińsko-Mazurskiego

 

Baśnie i legendy regionu - Irena Kwintowa Największy skarb (kl. IV–VI, 50 min) 

Zajęcia wprowadzające uczestników w świat edukacji regionalnej w oparciu o utwór Ireny Kwintowej pt. Największy skarb. Uczestnicy spotkania zapoznają się z treścią legendy i „skarbami” Warmii. Losy rybaka i jego rodziny będą inspiracją do rozmowy na temat wartości w życiu człowieka.

 

Dziedzictwo kulturowe Warmii (kl. VI-VIII, 60 min) Nowość!

Architektura warmińska, życie codzienne ludności wiejskiej, sztuka ludowa, rzemiosło, tradycyjne umiejętności, kuchnia regionalna, stroje warmińskie, gwara warmińska. 

 

Gdzie Warmia, a gdzie Mazury? Krainy historyczne w dziejach regionu, ważne wydarzenia, miejsca, ludzie (kl. VII-VIII, 50 min)
Granice i nazwy krain. Prusowie - rdzenni mieszkańcy (życie, wierzenia, materialne świadectwa kultury). Podbój Prusów przez Krzyżaków. Wyodrębnienie Warmii. Zmiany przynależności państwowej Warmii i Mazur na przestrzeni wieków. Różnice kulturowe między Warmiakami i Mazurami (gwara, religia, architektura, ubiór).

 

Jak się uczyć skutecznie? (kl. IV-V, 50 min)
Organizacja nauki. Korzystne i niekorzystne czynniki towarzyszące procesowi zapamiętywania. Warunki sprzyjające pracy mózgu (odżywianie, higiena pracy umysłowej). Wybrane techniki zapamiętywania.

 

Mikołaj Kopernik - (nie)znany mieszkaniec Olsztyna (kl. IV-VI, 60 min)
Uczestnicy spotkania zapoznają się z życiem astronoma, słuchając fragmentów opowiadań Droga do gwiazd: opowieść o Mikołaju Koperniku oraz Nazywam się… Mikołaj Kopernik, a następnie odkrywają, jakie było znaczenie osiągnięć Kopernika dla nauki i całej ludzkości. Poznają również informacje związane z pobytem astronoma w Olsztynie. Wykonują własny projekt planety i wskazują, co jest dla nich ważne w życiu.

 

Patroni olsztyńskich ulic (kl. V-VI, 50 min)
Przybliżenie wybranych patronów ulic Osiedla Grunwaldzkiego. Wirtualna wędrówka połączona z prezentacją interesujących miejsc, faktów i ciekawostek historycznych.

 

Publikujemy w sieci - jak świadomie i legalnie korzystać ze źródeł online? (kl. VII-VIII, 45 min)
Publikowanie w Internecie, prawo autorskie, licencje CC.

 

Tworzenie wizualnych i interaktywnych treści w aplikacji Genially - warsztaty komputerowe online (kl.VII-VIII, 90 min)

 

Warmińskie korzenie Roty (kl. VII-VIII, 45 min)
Autorzy „Roty” - Maria Konopnicka i Feliks Nowowiejski. Znaczenie postaci kompozytora w kontekście rozważań o bogactwie kulturowym Warmii.

 

 

Zasady obowiązujące podczas zajęć edukacyjnych
 

  

 

Zajęcia są bezpłatne.

 

Szczegółowe informacje oraz przyjmowanie zgłoszeń:

Wydział Wspomagania Edukacji
tel.:
(89) 527-25-86 w. 122

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Copyright © 2023 W-MBP. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

Polityka prywatności - RODO