Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania Biblii 2023
przeprowadzonego w roku szkolnym 2022/2023
27 kwietnia 2023 roku

W dniu 27 kwietnia 2023 roku odbyły się w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie przesłuchania konkursowe w ramach Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania Biblii 2023. Organizatorem konkursu była Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie oraz Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

Do konkursu przystąpiło 33 uczniów z 12 szkół ponadpodstawowych województwa warmińsko – mazurskiego. W ramach przesłuchania konkursowego uczestnicy czytali jedną z czterech przypowieści ewangelicznych: Miłosierny Samarytanin, Przypowieść o uczcie, Przypowieść o siewcy, Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych.

Jury obradowało w składzie:

1. Przewodniczący - ksiądz dr Piotr Wiśniewski - nauczyciel religii, doradca metodyczny ds. religii Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

2. Jolanta Sakowska – nauczyciel bibliotekarz Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie, literaturoznawca.

Jury oceniało  wystąpienia uczestników  pod względem:
•    techniki czytania
•    sposobu interpretacji
•    ogólnego wyrazu artystycznego czytanego tekstu..

Werdykt jury:

Jakub Sieńko, I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

II miejsce (ex aequo)

Oliwia Hetmańska, Zespoł Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie
Dominika Kierzkowska, Hanna Żyznowska, Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie

Wiktoria Gąsiorowska, Zespół Szkół w Dobrym Mieście

Wyróżnienia (ex aequo) :

Zuzanna Badeusz, Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie

Oliwia, Katarzyna Dębska, Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie
Joanna Jarmakowicz, Zespół Szkół Samochodowych im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego w Olsztynie

Maja Kopczyńska, I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Julia Szostak, Zespól Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie

Axel Szulżycki, Zespół Placówek Edukacyjnych XV Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie

Dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za udział w „Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania Biblii 2023”. Gratulujemy wszystkim, a w szczególności laureatom pięknych interpretacji tekstu biblijnego. Gratulujemy także dyrektorom szkół i placówek oświatowych wspaniałych nauczycieli i uczniów podejmujących odważnie nowe wyzwania edukacyjne.

Olsztyn, 4 maja 2023 r.
oprac. Maria Wiśniewska, Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie

Fotorelacja z Wojewódzkiego Konkursu Czytania Biblii 2023