Celem zajęć jest upowszechnienie wiedzy o Olsztynie i jego znanych mieszkańcach, kształtowanie tożsamości regionalnej oraz stworzenie własnego przewodnika po Starym Mieście.

Podczas wycieczki uczniowie poznają wybrane zabytki (Wysoką Bramę, Bazylikę Katedralną św. Jakuba, Stary Ratusz, Zamek Kapituły Warmińskiej) i ich znaczenie dla historii miasta. Przemierzając wyznaczoną trasę, zwrócą uwagę na związane z dziejami Olsztyna postaci: Świętego Jakuba, Jana z Łajs, Mikołaja Kopernika, Feliksa Nowowiejskiego, Marii Zientary-Malewskiej. W docelowych punktach wędrówki dzieci zdobędą  informacje do uzupełnienia przewodnika. Na zakończenie spotkania usłyszą baśń Marii Zientary-Malewskiej nawiązującą do przebytej trasy.

Spotkanie będzie inspiracją do wykonania pracy plastycznej eksponującej indywidualną refleksję o Olsztynie i przygotowaniem do udziału w kolejnym etapie projektu – konkursie plastycznym „Urodziny mojego miasta”.

Czas trwania zajęć ok. 70 min.

Przebieg zajęć

Etap 1.
Rozdanie map i przewodników do uzupełniania.

Etap 2.
Rozpoczęcie wędrówki wg trasy:

Wysoka Brama  –>  Targ Rybny   –>  Pomnik św. Jakuba  –>  ul. Staromiejska  –>  ul. Świętej Barbary  –>  ul. J. Długosza  –>  Bazylika Katedralna św. Jakuba  –>  ul. S. Staszica  –>  ul. Stare Miasto  –>  Stary Ratusz  –>  ul. Jana z Łajs  –>  ul. Okopowa  –>  ul. Zamkowa  –>  Zamek Kapituły Warmińskiej  –>  ul. F. Nowowiejskiego  –>  ul. N. Żarskiej  (Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna).

W poszczególnych docelowych punktach wycieczki dzieci zdobywają przygotowane informacje do uzupełnienia przewodnika.

Etap  3.
Podsumowanie zajęć eksponujące literaturę regionu z wykorzystaniem multimediów.